Aktuální výstavy

Toto secesní harmonium dostalo muzeum darem již před několika lety. Bylo však zcela nefunkční a značně poškozené. O jeho renovaci a restaurování se zasloužili všichni návštěvníci zdejšího muzea, kteří v posledních letech přispívali do naší cechovní truhlice svými dobrovolnými finančními příspěvky.

Přijďte si na nové interaktivní výstavě vyzkoušet skládání dřevěného kola či sestavení dřevěného domečku.

Výstava "Dřevo, dřívko, dřívečko", určená nejen pro malé návštěvníky, nám pomáhá objasnit podstatu významu dřeva a jeho využití v každodenním životě člověka.

Dlouho očekávaná výstava s názvem " Velká voda přišla" bude zahájena vernisáží 8.6.2017 v 17:00 v Hernychově vile. Expozice je koncipována jako společná výstava téměř 40 autorů, kteří po oslovení muzeem přispěli svými fotografiemi. Utvořili tak nejen tuto jednorázovou akci, ale také sbírku velice cenných a jedinečných fotografií. Zůstanou tak pohromadě zachovány okamžiky hrůzy z neuvěřitelné zkázy i pro další generace.

Výstava " Nezbytné maličkosti" odkrývá tajemství dámských kabelek od 90. let 19. století až do 70. let století dvacátého. Nepřeberné množství různých typů dámských kabelek se zrcátky, flakónky a dámskými kapesníčky je doplněno bižuterií, rukavičkami a dalšími drobnostmi. Najdete zde téměř vše, co kdysi nesmělo pravé dámě chybět. Tyto poklady ze sbírek muzea můžete porovnat s obsahem dnešních kabelek.

Výstava je uspořádána z nových muzejních přírůstků, které obohatily sbírky v letech 2015 a 2016. Tyto přírůstky byly z jedné části zakoupeny, z druhé části se jedná o dary muzeu. Na výstavě tak můžete shlédnout především regionální výtvarné umělce, předměty ze skla a porcelánu či dřevěné hračky z firmy BLANK.

TÍMTO DĚKUJEME: Jitce Eliášové (Ústí nad Orlicí), Karlu Kindlovi (Černovír), Haně Prokopové (Mor. Třebová), Evě Štanclové (Ústí nad Orlicí), Ludmile Ulrichové (D. Dobrouč) a Lidmile Vošmikové (Velké Přílepy) za jejich dary.

Nová stálá expozice s názvem Textilní Oustí se snaží alespoň částečně splnit přání návštěvníků - trvaleji připomenout ústeckou textilní historii. Vedle nábytku, evokujícího prostředí tkalcovské světnice, je možné spatřit tkalcovský stav, kolovrat, špuléř, vochle a trdlice, stejně jako nářadí menších rozměrů, jako je drhlen, motovidlo, snovadlo, tkalcovské člunky a paprsky.

Expozice demonstruje zvyk našich předků. Ti v době adventu poklepávali na bednu s uloženými malovanými postavičkami a začali se připravovat na stavbu svého až několikametrového betlému. Expozice představuje tyto přípravy i pracovní vytížení obuvníka věnujícího se kromě svého řemesla i malování. Potomci Antonína Kellnera (1853-1928) zapůjčili muzeu čtyřmetrový betlém, který nestál v kompletní sestavě téměř 70 let. Je kombinovaný s vydařenou řezbou svitavského typu.

Oustečtí muzikanti

Součástí výstavy je i nově zrestaurovaná plastika Mistra Jaroslava Kociana od Marie Zlatníkové. Výtvarnice Marie Zlatníková se s manželi Kocianovými seznámila v roce 1936 v Ústí nad Orlicí, do jehož okolí jezdila na letní byt. Nadále zůstávali v kontaktu i v Praze, kde v roce 1942 vznikla tato plastika. Socha měla být vytvořena během krátké doby, J. Kocian se prý dostavil na dvanáct sezení.

Krbové ostění ve stylu Art Deco

Krbové ostění ve stylu Art Deco s historizujícími kovovými prvky pochází z původního interiérového vybavení Hernychovy vily (zhotoveno v 1. čtvrtině 20. století). Dřevěné ostění mělo napodobovat krb v místnosti a zároveň zakrývat otopné těleso ústředního topení. Ve vile se podle dohledaných informací měl nacházet pravý krb, ale toto ostění vzhledem k použitému materiálu, konstrukci a celkové podobě bylo pravděpodobně umístěno v horním patře vily, v některé ze soukromých místností majitele (ložnice, pracovna, salon).

Planičkův interiérový orloj

18. 10. 2012 do 18. 10. 2020

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg. Více než samotný hodinový stroj Vás zaujme životní osud autora. Planička byl vyučeným krejčím ze Slatinek u Prostějova, jenž 10. 5. 1908 přistihl manželku při nevěře a v amoku ji zabil. Původní trest smrti mu byl pozměněn na 20 let vězení. Odseděl si polovinu trestu na Borech v Plzni, avšak v únoru 1918 byl omilostněn.