Aktuální výstavy

Krbové ostění ve stylu Art Deco

Krbové ostění ve stylu Art Deco s historizujícími kovovými prvky pochází z původního interiérového vybavení Hernychovy vily (zhotoveno v 1. čtvrtině 20. století). Dřevěné ostění mělo napodobovat krb v místnosti a zároveň zakrývat otopné těleso ústředního topení. Ve vile se podle dohledaných informací měl nacházet pravý krb, ale toto ostění vzhledem k použitému materiálu, konstrukci a celkové podobě bylo pravděpodobně umístěno v horním patře vily, v některé ze soukromých místností majitele (ložnice, pracovna, salon).

Oustečtí muzikanti

Součástí výstavy je i nově zrestaurovaná plastika Mistra Jaroslava Kociana od Marie Zlatníkové. Výtvarnice Marie Zlatníková se s manželi Kocianovými seznámila v roce 1936 v Ústí nad Orlicí, do jehož okolí jezdila na letní byt. Nadále zůstávali v kontaktu i v Praze, kde v roce 1942 vznikla tato plastika. Socha měla být vytvořena během krátké doby, J. Kocian se prý dostavil na dvanáct sezení.

Výstava " Nezbytné maličkosti" odkrývá tajemství dámských kabelek od 90. let 19. století až do 70. let století dvacátého. Nepřeberné množství různých typů dámských kabelek se zrcátky, flakónky a dámskými kapesníčky je doplněno bižuterií, rukavičkami a dalšími drobnostmi. Najdete zde téměř vše, co kdysi nesmělo pravé dámě chybět. Tyto poklady ze sbírek muzea můžete porovnat s obsahem dnešních kabelek.

Výstava je uspořádána z nových muzejních přírůstků, které obohatily sbírky v letech 2015 a 2016. Tyto přírůstky byly z jedné části zakoupeny, z druhé části se jedná o dary muzeu. Na výstavě tak můžete shlédnout především regionální výtvarné umělce, předměty ze skla a porcelánu či dřevěné hračky z firmy BLANK.

TÍMTO DĚKUJEME: Jitce Eliášové (Ústí nad Orlicí), Karlu Kindlovi (Černovír), Haně Prokopové (Mor. Třebová), Evě Štanclové (Ústí nad Orlicí), Ludmile Ulrichové (D. Dobrouč) a Lidmile Vošmikové (Velké Přílepy) za jejich dary.

Výstava Vás provede tajuplným světem lišejníků, které naše oko velice lehce přehlédne. Zastavme na chvilku čas a pokochejme se barevnými stélkami organismů, jejichž krása vynikne někdy až pod lupou.

Lišejníky mají nezastupitelné místo v přírodě, jejich roli však velice málo vnímáme. Pomáhají zvětrávání hornin, rozkladu organického materiálu. V polárních oblastech tvoří velice důležitou roli v potravinovém řetězci.

Na výstavě se mimo jiné dozvíte, jak jsou lišejníky výjimečné tím, že jsou složeny ze dvou nepříbuzných typů organismů - hub a řas, které žijí v trvalé symbióze.

Expozice demonstruje zvyk našich předků. Ti v době adventu poklepávali na bednu s uloženými malovanými postavičkami a začali se připravovat na stavbu svého až několikametrového betlému. Expozice představuje tyto přípravy i pracovní vytížení obuvníka věnujícího se kromě svého řemesla i malování. Potomci Antonína Kellnera (1853-1928) zapůjčili muzeu čtyřmetrový betlém, který nestál v kompletní sestavě téměř 70 let. Je kombinovaný s vydařenou řezbou svitavského typu.

Nová stálá expozice s názvem Textilní Oustí se snaží alespoň částečně splnit přání návštěvníků - trvaleji připomenout ústeckou textilní historii. Vedle nábytku, evokujícího prostředí tkalcovské světnice, je možné spatřit tkalcovský stav, kolovrat, špuléř, vochle a trdlice, stejně jako nářadí menších rozměrů, jako je drhlen, motovidlo, snovadlo, tkalcovské člunky a paprsky.

Planičkův interiérový orloj

18. 10. 2012 do 18. 10. 2020

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg. Více než samotný hodinový stroj Vás zaujme životní osud autora. Planička byl vyučeným krejčím ze Slatinek u Prostějova, jenž 10. 5. 1908 přistihl manželku při nevěře a v amoku ji zabil. Původní trest smrti mu byl pozměněn na 20 let vězení. Odseděl si polovinu trestu na Borech v Plzni, avšak v únoru 1918 byl omilostněn.