Aktuální výstavy

Dlouho očekávaná výstava s názvem " Velká voda přišla" zahájena. Expozice je koncipována jako společná výstava téměř 30 autorů, kteří po oslovení muzeem přispěli svými fotografiemi. Utvořili tak nejen tuto jednorázovou akci, ale také sbírku velice cenných a jedinečných fotografií. Zůstanou tak pohromadě zachovány okamžiky hrůzy z neuvěřitelné zkázy i pro další generace.

STAŇ SE DETEKTIVEM A "VYŘEŠ ZLOČIN"!

Tuto detektivku nemusíte číst, tu prožijete a vyřešíte! Unikátní interaktivní výstava věnovaná vědeckým metodám v kriminalistice.

Malí i velcí návštěvníci na ní mají možnost sami rozluštit kriminální případ a na konci výstavy odhalit pachatele, kterého podle zjištěných indicií vyberou z podezřelých osob.

Ze sbírek Východočeské galerie v Pardubicích

Bohatost a přitažlivost hudebních motivů ve výtvarném umění je vděčným námětem mnoha výstav. Nejrozsáhlejším výstavním projektem posledních let byla expozice Národní galerie v Praze pod názvem „Vivat musica“ v roce 2014. Byla zde představena díla napříč rozsáhlou historií – od renesance po 21. století.

SECESNÍ JÍDELNA

Jídelna se stala nově součástí trvalé expozice zdejšího muzea a pochází z počátku 20. století z domácnosti Emila Frimla (1930-2003), orlickoústeckého rodáka, houslisty a soukromého žáka Mistra Jaroslava Kociana. Nábytek v secesním stylu s neoempírovými prvky je ze dřeva – masív v kombinaci s dýhovým dřevem a se šelakovou politurou mahagonové barvy.

Krbové ostění ve stylu Art Deco

Krbové ostění ve stylu Art Deco s historizujícími kovovými prvky pochází z původního interiérového vybavení Hernychovy vily (zhotoveno v 1. čtvrtině 20. století). Dřevěné ostění mělo napodobovat krb v místnosti a zároveň zakrývat otopné těleso ústředního topení. Ve vile se podle dohledaných informací měl nacházet pravý krb, ale toto ostění vzhledem k použitému materiálu, konstrukci a celkové podobě bylo pravděpodobně umístěno v horním patře vily, v některé ze soukromých místností majitele (ložnice, pracovna, salon).

Toto secesní harmonium dostalo muzeum darem již před několika lety. Bylo však zcela nefunkční a značně poškozené. O jeho renovaci a restaurování se zasloužili všichni návštěvníci zdejšího muzea, kteří v posledních letech přispívali do naší cechovní truhlice svými dobrovolnými finančními příspěvky.

Planičkův interiérový orloj

18. 10. 2012 do 18. 10. 2020

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg. Více než samotný hodinový stroj Vás zaujme životní osud autora. Planička byl vyučeným krejčím ze Slatinek u Prostějova, jenž 10. 5. 1908 přistihl manželku při nevěře a v amoku ji zabil. Původní trest smrti mu byl pozměněn na 20 let vězení. Odseděl si polovinu trestu na Borech v Plzni, avšak v únoru 1918 byl omilostněn.

Expozice demonstruje zvyk našich předků. Ti v době adventu poklepávali na bednu s uloženými malovanými postavičkami a začali se připravovat na stavbu svého až několikametrového betlému. Expozice představuje tyto přípravy i pracovní vytížení obuvníka věnujícího se kromě svého řemesla i malování. Potomci Antonína Kellnera (1853-1928) zapůjčili muzeu čtyřmetrový betlém, který nestál v kompletní sestavě téměř 70 let. Je kombinovaný s vydařenou řezbou svitavského typu.

Oustečtí muzikanti

Součástí výstavy je i nově zrestaurovaná plastika Mistra Jaroslava Kociana od Marie Zlatníkové. Výtvarnice Marie Zlatníková se s manželi Kocianovými seznámila v roce 1936 v Ústí nad Orlicí, do jehož okolí jezdila na letní byt. Nadále zůstávali v kontaktu i v Praze, kde v roce 1942 vznikla tato plastika. Socha měla být vytvořena během krátké doby, J. Kocian se prý dostavil na dvanáct sezení.

Stálá expozice s názvem Textilní Oustí se snaží alespoň částečně splnit přání návštěvníků - trvaleji připomenout ústeckou textilní historii. Vedle nábytku, evokujícího prostředí tkalcovské světnice, je možné spatřit tkalcovský stav, kolovrat, špuléř, vochle a trdlice, stejně jako nářadí menších rozměrů, jako je drhlen, motovidlo, snovadlo, tkalcovské člunky a paprsky.