Krbové ostění ve stylu Art Deco

Krbové ostění ve stylu Art Deco s historizujícími kovovými prvky pochází z původního interiérového vybavení Hernychovy vily (zhotoveno v 1. čtvrtině 20. století). Dřevěné ostění mělo napodobovat krb v místnosti a zároveň zakrývat otopné těleso ústředního topení. Ve vile se podle dohledaných informací měl nacházet pravý krb, ale toto ostění vzhledem k použitému materiálu, konstrukci a celkové podobě bylo pravděpodobně umístěno v horním patře vily, v některé ze soukromých místností majitele (ložnice, pracovna, salon).

Celek krbového ostění byl v minulosti postižen povodní, kdy hladina vody dosáhla výšky 23 cm od spodní hrany (stopy usazeného bahna). Tím došlo k uvolnění dřevěné konstrukce a především rozklížení poddýžky a dýhy (druh mahagonu). Povrch všech kovových částí byl pokryt silnou oxidační vrstvou a nečistotami. Mramorová deska byla rozlomena na dvě poloviny a druhotně sloužila jako pracovní deska v dílně – pozůstatky vosků a barev, skvrny od rzi.

Stav před restaurováním

krb01