Oustečtí muzikanti

Součástí výstavy je i nově zrestaurovaná plastika Mistra Jaroslava Kociana od Marie Zlatníkové. Výtvarnice Marie Zlatníková se s manželi Kocianovými seznámila v roce 1936 v Ústí nad Orlicí, do jehož okolí jezdila na letní byt. Nadále zůstávali v kontaktu i v Praze, kde v roce 1942 vznikla tato plastika. Socha měla být vytvořena během krátké doby, J. Kocian se prý dostavil na dvanáct sezení.

Autorka o své práci řekla. Mým záměrem bylo udělat Kociana jako symbol „odpočívajících houslí“. Věděla jsem, že už nehraje a že prakticky končí svoji uměleckou dráhu. Mistr mi půjčil svoje housle, které jsem měla doma po dobu práce na jeho soše, pozorovala jsem je a nechala se jimi inspirovat. Chtěla jsem tomu přizpůsobit jeho sochu. Kocianova postava sice odpočívá, ale jeho ruce jakoby držely housle.

Marie Zlatníková sochu darovala městu Ústí nad Orlicí. V roce 1973 pak byla slavnostně odhalena v Městském divadle v Ústí nad Orlicí před zahajovacím koncertem XV. ročníku Kocianovi houslové soutěže. V současné době patří plastika Mistra Jaroslava Kociana do sbírek Městského muzea v Ústí nad Orlicí.

IMG 1348 v