Expozice demonstruje zvyk našich předků. Ti v době adventu poklepávali na bednu s uloženými malovanými postavičkami a začali se připravovat na stavbu svého až několikametrového betlému. Expozice představuje tyto přípravy i pracovní vytížení obuvníka věnujícího se kromě svého řemesla i malování. Potomci Antonína Kellnera (1853-1928) zapůjčili muzeu čtyřmetrový betlém, který nestál v kompletní sestavě téměř 70 let. Je kombinovaný s vydařenou řezbou svitavského typu. Další betlém, který je rovněž ze soukromých sbírek, je typickým představitelem "posbíraného" celku, v němž se objevuje část malovaných figur, část kralických, to vše doplněné vlastní tvorbou majitele s využitím i tištěných součástí. Obsahuje řadu pěkných figur, zejména Štanclových hudebníků a dokazuje potřebu kontinuity jeho majitele s touto nezbytnou součástí Vánoc, která je v Ústí stále živá.