Červen

František EGERLE

1. června 1846 se v Rychnově nad Kněžnou narodil básník a první ústecký muzejník František EGERLE.

Krátce po narození se se svými rodiči přestěhoval do Ústí nad Orlicí, kde se jeho otec stal valchařským mistrem v ústecké cechovní valše počestného soukenického cechu. V Ústí začal navštěvovat obecnou školu, kterou však dokončil až v Táboře, kde si jeho otec pronajal valchu. V Táboře nastoupil i na reálku. Vyšší reálku navštěvoval potom v Písku. Počátkem šedesátých let se Egerlovi přestěhovali do Pekla u Vamberka a odtud zpět do Ústí nad Orlicí. Po ukončení píseckých studií odešel František na vídeňskou techniku, kde studoval chemii. Pokračoval na brněnské technice, kterou ukončil v roce 1867.

Karel KINDL

1. června 1981 zemřel malíř – krajinář, dlouholetý člen divadelního souboru Vicena a pracovník Jednotného závodního klubu ROH Karel KINDL.

Ústecká veřejnost zná Karla Kindla především jako malíře – krajináře. Jeho půvabné obrázky z okolí Ústí nad Orlicí zdobí nejednu domácnost našeho města. Méně se však ví, že jeho jméno je spojováno především s ústeckým divadlem a divadelním souborem Vicena. Již v roce 1926 jako člen souboru poprvé vystoupil na jevišti a to hned ve dvou drobných rolích Koptovy hry „Revoluce“. Od té doby se návštěvníci divadelních představení setkávali s Karlem Kindlem poměrně často.

Antonín MALÁTEK

13. června 1886 se v Kostelci nad Orlicí narodil hudební pedagog a skladatel Antonín MALÁTEK.

V letech 1903 - 1907 vystudoval varhanní oddělení na pražské konzervatoři. Finanční důvody ho přivedly do různých salónních orchestrů, s nimiž postupně navštívil Berlín, Varšavu, Petrohrad a Bukurešť. Teprve po vzniku Československé republiky nastoupil místo učitele na hudební škole v Kostelci nad Orlicí, kde učil až do roku 1931, kdy přešel jako učitel hudby do Ústí nad Orlicí.

Emilie URBANOVÁ

19. června 1921 se v Ústí nad Orlicí narodila choreografka a taneční pedagožka Emilie URBANOVÁ, rozená Šišánová.

Emilie pochází z pěti dětí. Její otec byl textilní dělník v Ústí nad Orlicí. K milovanému tanečnímu umění se dostávala s velkými obtížemi. Po amatérských počátcích v rodném městě odešla v roce 1945 do Prahy a studovala moderní tanec u vynikající tanečnice a choreografky Divadla satiry Laurette Hrdinové. Po absolvování tanečního oboru na pražské konzervatoři a AMU se stala vedoucí tanečního souboru SLUK a působila v uměleckém souboru Ministerstva vnitra.

Václav SKÁLA

22. června 1976 zemřel v Čerčanech malíř, grafik a pedagog Václav SKÁLA.

Václav Skála se narodil 22. června 1900 v Hlinsku v Čechách. V letech 1915 - 1924 studoval u prof. Hofbauera a Kysely na umělecko-průmyslové škole v Praze. V roce 1932 nastoupil jako učitel kreslení na Střední průmyslovou školu textilní v Ústí nad Orlicí. Tam vyučoval až do roku 1950. Následně pracoval jako návrhář a propagační pracovník v podniku Perla v Ústí nad Orlicí.