Červenec

10. července 1892 zemřel v Ústí nad Orlicí starosta okresního zastupitelstva a poslanec Zemského sněmu František Fiala.

František Fiala se narodil 11. srpna 1820 v Kostelci nad Orlicí. Po skončení studií začal působit jako obchodník v Ústí nad Orlicí. V našem městě si vybudoval postupně takovou pozici, že byl v roce 1860 zvolen starostou města Ústí nad Orlicí. Svým současníkem, lanškrounským hejtmanem, byl charakterizován jako člověk osobně inteligentní, vzdělaný, občansky bezúhonný, s chytrým, leč ne vždy mírným chováním. Politicky se hlásil k rodícímu se proudu mladočechů.

17. července 1922 se v Ústí nad Orlicí narodil Karel Boušek, básník a čestný občan města Ústí nad Orlicí.

Jeho otec Gabriel Boušek pracoval jako cukrářský dělník a patřil mezi předválečné členy KSČ. Měšťanskou školu vychodil v Ústí nad Orlicí. Ve studiích pokračoval na obchodní akademii v Chocni, maturoval v roce 1942.

Před 100 lety, 17. července 1917, zemřel v Ústí nad Orlicí Josef Jelínek, hodinář, předseda Občanské záložny, starosta samosprávného okresu Ústí nad Orlicí.

Ve svém rodišti, narozen 19. března 1859 v Chotěboři, vychodil obecnou školu a vyučil se hodinářem. V roce 1883, jako hodinářský dělník přišel do Ústí nad Orlicí. Zde se oženil s vdovou po hodináři Vítovi.

Před 50 lety, 17. července 1967, zemřel malíř, profesor kreslení a ředitel ústeckého gymnázia Bohumír Suchomel.

Narodil se 8. listopadu 1914 v Ústí nad Orlicí. Po studiích na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze působil jako středoškolský profesor. Vyučoval deskriptivní geometrii a výtvarnou výchovu.

28.  července 1987 zemřela v Oslu učitelka, novinářka a česká spisovatelka Hana Šklíbová.

Narodila se 14. prosince 1897 v Ústí nad Orlicí, v rodině soudce Jana Šklíby a Jany Šklíbové, rozené Jakubské. Pokřtěna byla sice jménem Jana, domácky používané jméno Hana však rovnoměrně užívala i jako jméno novinářské a literární.