Duben

Dne 21. dubna uběhne 75 let od úmrtí člena protifašistického odboje v orlickoústeckém regionu Jana Kováře.

Jan Kovář se narodil 17. dubna 1909 v Říčkách (Orlické Podhůří). Po ukončení měšťanské školy v Ústí nad Orlicí studoval na dvouleté stavební škole v Hradci Králové. Po jejím dokončení nastoupil jako praktikant k nově založené stavební firmě Landa a Klíma v Ústí nad Orlicí, která měla své kanceláře a sklady poblíž nádraží. Později pracoval u různých stavebních firem, občas byl i bez zaměstnání. Po splnění vojenské služby, kde dosáhl hodnosti četaře, se v roce 1931 oženil s Vilmou Heisovou, vyučenou kadeřnicí.

6. dubna 1987 zemřel ve Frýdku-Místku malíř a výtvarník Otto Fusek.

Otto Fusek se narodil v Ostravě – Hrušové dne 9. dubna 1909. Po absolvování Státní odborné školy textilní ve Frýdku nastoupil dráhu textilního návrháře. Rok praktikoval v textilní továrně fy Lemberger v Místku a dále se soukromě vzdělával u prof. J. J. Filipiho, uměleckoprůmyslového výtvarníka ve Frýdku.

Dne 22. dubna 1972 zemřela Vilma Doubravová (Kovářová), členka protifašistického odboje na Orlickoústecku.

27. března 1913 se v Ústí nad Orlicí narodila členka protifašistického odboje Vilma Kovářová – Doubravová, rozená Heisová.

Vilma byla manželkou významného pracovníka protifašistického odboje na Ústeckoorlicku a ve východních Čechách Jana Kováře. I ona sama byla zapojena do protifašistického odboje. V aktivní práci pokračovala i po smrti svého manžela. Ten utonul v řece Ostravici v Nové Vsi u Frýdku-Místku 21. dubna 1942. Skok do rozvodněné řeky byl pro něho jediný možný způsob, jak uniknout pronásledovaným gestapákům.