Duben

Dne 21. dubna uběhne 75 let od úmrtí člena protifašistického odboje v orlickoústeckém regionu Jana Kováře.

Jan Kovář se narodil 17. dubna 1909 v Říčkách (Orlické Podhůří). Po ukončení měšťanské školy v Ústí nad Orlicí studoval na dvouleté stavební škole v Hradci Králové. Po jejím dokončení nastoupil jako praktikant k nově založené stavební firmě Landa a Klíma v Ústí nad Orlicí, která měla své kanceláře a sklady poblíž nádraží. Později pracoval u různých stavebních firem, občas byl i bez zaměstnání. Po splnění vojenské služby, kde dosáhl hodnosti četaře, se v roce 1931 oženil s Vilmou Heisovou, vyučenou kadeřnicí.

6. dubna 1987 zemřel ve Frýdku-Místku malíř a výtvarník Otto Fusek.

Otto Fusek se narodil v Ostravě – Hrušové dne 9. dubna 1909. Po absolvování Státní odborné školy textilní ve Frýdku nastoupil dráhu textilního návrháře. Rok praktikoval v textilní továrně fy Lemberger v Místku a dále se soukromě vzdělával u prof. J. J. Filipiho, uměleckoprůmyslového výtvarníka ve Frýdku.

Dne 22. dubna 1972 zemřela Vilma Doubravová (Kovářová), členka protifašistického odboje na Orlickoústecku.

27. března 1913 se v Ústí nad Orlicí narodila členka protifašistického odboje Vilma Kovářová – Doubravová, rozená Heisová.

Vilma byla manželkou významného pracovníka protifašistického odboje na Ústeckoorlicku a ve východních Čechách Jana Kováře. I ona sama byla zapojena do protifašistického odboje. V aktivní práci pokračovala i po smrti svého manžela. Ten utonul v řece Ostravici v Nové Vsi u Frýdku-Místku 21. dubna 1942. Skok do rozvodněné řeky byl pro něho jediný možný způsob, jak uniknout pronásledovaným gestapákům.

Václav BÍBUS

20 dubna 1966 zemřel v Ústí nad Orlicí živnostník, politický vězeň Václav BÍBUS.Ze vzpomínek jeho syna Josefa Bíbuse: „Otec byl ve svém rodném městě osobou nesmírně populární.

Před druhou světovou válkou byl okrskovým náčelníkem Orla, působil jako herec i režisér místního ochotnického divadla, zpíval v Cecilské hudební jednotě, to mu ostatně vydrželo, kromě doby, kdy byl ve vězení, až do smrti. Opomenout nelze ani jeho funkci ve fotbalovém klubu SK Ústí nad Orlicí. Na konci války se stal členem Revolučního národního výboru v Ústí nad Orlicí, pak členem Zemského národního výboru v Praze. Ve volbách v roce 1946 kandidoval za Československou stranu lidovou, jejíhož městského i okresního výboru byl předsedou. To vše je třeba předeslat, protože otec po únoru 1948 opustil všechny funkce v lidové straně. Jeho živnost také postupně přešla do komunálu a otec se živil manuálně.

Kamil ROŠKOT

29. dubna 1886 se ve Vlašimi narodil český architekt, projektant a urbanista Kamil ROŠKOT. Kamil Roškot vystudoval Gymnázium v Praze na Křemencově ulici. Ve studiu pak pokračoval na Německé vysoké škole technické v Praze. Tam studoval stavitelství. Zároveň s tím externě architekturu na Českém vysokém učení technickém v Praze. Po ukončení zahájil ještě studia filozofie a dějin umění na pražské Univerzitě Karlově a kresby u prof. Maxe Švabinského na Akademii výtvarných umění v Praze. První světovou válku prožil ve válečných službách v rakousko-uherské armádě na srbské a ruské frontě.