Srpen

9. srpna uběhne 30 let od úmrtí MUDr. Vladimíra Černého, životopisce houslového virtuosa Jaroslava Kociana.

Vladimír Černý, narozen 17. dubna 1905 ve Vysokém Mýtě, byl přímým synovcem Jaroslava Kociana a snažil se pro budoucnost uchovat co nejvíce ze života svého strýce. Velmi se angažoval v roce 1983, kdy si Ústí nad Orlicí připomnělo sté výročí narození Mistra Jaroslava Kociana. Sepsal úsměvnou knihu "Co vím o veselém strýci Kocianovi" a životopisnou studii o Jaroslavu Kocianovi, která tvoří jednu z částí publikace "Hudební tradice Ústí nad Orlicí a Jaroslav Kocian".

Dne 22. srpna 1762 se narodil v Ústí nad Orlicí český vlastenec a lékař František Xaver Koráb.

† 15. října 1843 Litomyšl

František se narodil v Podhorském mlýně manželům Antonínu a Dorotě Korábovým 22. srpna 1762. Vystudoval medicínu na pražské univerzitě. Promoval 26. června 1789. Po skončení studií hledal uplatnění ve svém rodném městě. Podal si žádost o místo městského lékaře. Obec však na ustanovení městského lékaře neměla peníze a jeho žádost zamítla. Dva roky tedy ve městě provozoval soukromou praxi, která mu však neposkytla dostatečné živobytí. Ústí nad Orlicí bylo v té době malým městem, které bylo zvyklé jen na lazebníka a na kořenářky. Ve městě v té době nebyla ani lékárna.

Před 105 lety, 28. srpna 1912, se narodil příslušník československé armády a člen domácího protifašistického odboje, četař František Zbořil.

František Zbořil se narodil v Drnovicích, v okrese Vyškov na Moravě. Po rozpuštění Československé armády v roce 1939 přijal František místo školníka na dnešní Střední škole uměleckoprůmyslové škole (dříve textilní) v Ústí nad Orlicí. Škola tehdy poskytla zaměstnání několika bývalým vojákům z povolání. Společně s ním nastoupil do školy i štábní kapitán Bohumil Pánek a četař Jan Vojta.