Září

MUDr. František VICENA3. září 1846 se v Ústí nad Orlicí narodil dlouholetý ústecký starosta, městský lékař MUDr. František VICENA.

Narodil v čp. 171 manželům Hynkovi a Pavle Vicenovým. V roce 1849, kdy jeho rodiče odešli k první české divadelní společnosti, převzala jeho výchovu babička Nováková. Prázdniny však trávil se svými rodiči a s nimi procestoval skoro celé Čechy a Moravu. Po maturitě se nechal zapsat do semináře, ale na radu a pomoc Jana Nerudy, se kterým se znal z dopisování do časopisu „Obrazy života“, se nechal v říjnu 1867 v Praze zapsat na medicínu. Na doktora všeobecného lékařství byl promován 31. května 1873. Praxi nastoupil v Kostelci nad Černými lesy, kde zastupoval nemocného MUDr. Františka Husu. Po jeho smrti se stal panským lékařem pro lichtenštejnské panství kostelecké a ratajské. 24. listopadu 1873 se oženil s dcerou dr. Husy. Do rodného města přesídlil s rodinou 29. června 1889 a stal se zde oblíbeným a vyhledávaným lékařem.

Karel ALIGER9. září 1916 se v Ústí nad Orlicí narodil fotograf Karel ALIGER.

Dětství prožil v Dlouhé Třebové. Již od školních let se u něho projevoval nevšední zájem o fotografování. Proto nikoho nepřekvapilo, když v roce 1932 nastoupil do učení k ústeckému fotografu Františku Slezákovi. Po vyučení odešel do prostějovského ateliéru firmy Václav Ševčík, následovala královéhradecká firma Vilém Petr. Fotografickou praxi zakončil u Karla Francla v Přerově. V roce 1943 získal fotografický atelier v Litomyšlské ulici v České Třebové. Ani se nestačil rozkoukat a musel ho zavřít. Byl totálně nasazen k Litické akciové společnosti. Svojí živnost obnovil opět v roce 1946. V březnu 1951 vstoupil do družstva Fotografia.

MUDr. Josef KORÁB18. září 1931 zemřel v Ústí nad Orlicí předseda odboru Klubu českých turistů, lékař MUDr. Josef KORÁB.

Josef Koráb se narodil 23. ledna 1873 v Chotěboři. Po maturitě na vysokomýtském Gymnáziu studoval na pražské univerzitě. Doktorem všeobecného lékařství byl promován 13. listopadu 1896. Praxi vykonával v Pražské záchranné stanici. Krátkou dobu působil také v Zemské porodnici ve Vídni. V roce 1898 se oženil s Julií, dcerou JUDr. Václava Pitry z Ústí nad Orlicí a nastoupil místo praktického lékaře v Rovečném u Boskovic.

11. listopadu 1901 se s rodinou přestěhoval do Ústí nad Orlicí, kde se stal nejprve lékařem závodní nemocenské pokladny firmy Jan Hernych a syn, postupně lékařem státních drah, městským, školním a konečně lékařem Okresní nemocenské pojišťovny.

František Martin PECHÁČEK

26. září 1816 zemřel ve Vídni houslista a hudební skladatel, ústecký rodák František Martin PECHÁČEK.

Narodil se 10. listopadu 1763 v Dolní hospodě (později známá jako hotel Friml a Orličan). Vystudoval Gymnázium v Litomyšli, kde si také rozšiřoval své hudební vzdělání, získané od ústeckých učitelů. Hudbu studoval u tamního ředitele kůru a pianisty P. Lamberta a později u Karla Ditterse ve Slezsku, kam odešel studovat filozofii. Jako dvacetiletý odešel do Vídně, kde se v roce 1790 stal kapelníkem divadla u Korutanské brány (Kärtnerthor). Vídeň se stala jeho druhým domovem.František Martin Pecháček byl pilným skladatelem. Složil dvě velké a deset menších komických oper, dvanáct symfonií, na třicet baletů, několik jednodušších mší i různé církevní skladby. U příležitosti návštěvy Neapolského krále ve Vídni v roce 1801 byl s velkým úspěchem proveden jeho balet „Lesní žínka“.

Damián RYBKA26. září 1861 se v Ústí nad Orlicí narodil amatérský malíř, pekař Damián RYBKA.
Damián Rybka je znám především jako malíř betlémů. Mimo to je autorem obrazů ústeckých chalup a různých partií z okolí města. V roce 1914, v době vypuknutí I. světové války vymaloval pro hřbitovní kapli v Kerharticích kopii Ústecké P. Marie a v roce 1924 obraz „Nejsv. Srdce Ježíšovo“. Jeho rukou malované betlémy, rodné domky a partie z Ústecka si sebou brali vystěhovalci do Ameriky, Polska a do Bulharska.