Aktuální výstavy

V září se Vám představí v budově Městského muzea v Ústí nad Orlicí podzimní expozice s názvem: Zvěř lesů, vod a strání, Co umí rozhýbat Kamil Andres, Pocta Dárcům.

Působivá expozice pod rouškou myslivosti Vás zavede mezi rozmanitou faunu, kterou zblízka v přírodě běžně nepotkáte. Pohltí Vás taje ze světa mechaniky plného provázků, převodů a soukolí, která rozpohybují postavičky v betlémech Kamila Andrese. Kromě toho objevíte v zajímavých expozicích i nové přírůstky z muzejního fondu, které jsou prezentovány díky "ousteckým dárcům".

Výstava „Pocta dárcům“, je další z těch, které bychom chtěli věnovat všem příznivcům muzea.

Za dobu své znovuobnovené existence od roku 1990 do současnosti, eviduje muzeum řadu jmen dárců a řadu předmětů, které byly věnovány za účelem obohacení muzejních sbírek.

Vedle těch, jejichž jména máme zachycena na darovacích listinách, je i poměrně početná skupina dárců, kteří nevyžadovali písemný doklad, a proto zůstali v anonymitě. Ve skutečnosti je tedy počet dárců daleko větší.

SECESNÍ JÍDELNA

Jídelna se stala nově součástí trvalé expozice zdejšího muzea a pochází z počátku 20. století z domácnosti Emila Frimla (1930-2003), orlickoústeckého rodáka, houslisty a soukromého žáka Mistra Jaroslava Kociana. Nábytek v secesním stylu s neoempírovými prvky je ze dřeva – masív v kombinaci s dýhovým dřevem a se šelakovou politurou mahagonové barvy.

Krbové ostění ve stylu Art Deco

Krbové ostění ve stylu Art Deco s historizujícími kovovými prvky pochází z původního interiérového vybavení Hernychovy vily (zhotoveno v 1. čtvrtině 20. století). Dřevěné ostění mělo napodobovat krb v místnosti a zároveň zakrývat otopné těleso ústředního topení. Ve vile se podle dohledaných informací měl nacházet pravý krb, ale toto ostění vzhledem k použitému materiálu, konstrukci a celkové podobě bylo pravděpodobně umístěno v horním patře vily, v některé ze soukromých místností majitele (ložnice, pracovna, salon).

Toto secesní harmonium dostalo muzeum darem již před několika lety. Bylo však zcela nefunkční a značně poškozené. O jeho renovaci a restaurování se zasloužili všichni návštěvníci zdejšího muzea, kteří v posledních letech přispívali do naší cechovní truhlice svými dobrovolnými finančními příspěvky.

Planičkův interiérový orloj

18. 10. 2012 do 18. 10. 2020

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg. Více než samotný hodinový stroj Vás zaujme životní osud autora. Planička byl vyučeným krejčím ze Slatinek u Prostějova, jenž 10. 5. 1908 přistihl manželku při nevěře a v amoku ji zabil. Původní trest smrti mu byl pozměněn na 20 let vězení. Odseděl si polovinu trestu na Borech v Plzni, avšak v únoru 1918 byl omilostněn.

Expozice demonstruje zvyk našich předků. Ti v době adventu poklepávali na bednu s uloženými malovanými postavičkami a začali se připravovat na stavbu svého až několikametrového betlému. Expozice představuje tyto přípravy i pracovní vytížení obuvníka věnujícího se kromě svého řemesla i malování. Potomci Antonína Kellnera (1853-1928) zapůjčili muzeu čtyřmetrový betlém, který nestál v kompletní sestavě téměř 70 let. Je kombinovaný s vydařenou řezbou svitavského typu.

Oustečtí muzikanti

Součástí výstavy je i nově zrestaurovaná plastika Mistra Jaroslava Kociana od Marie Zlatníkové. Výtvarnice Marie Zlatníková se s manželi Kocianovými seznámila v roce 1936 v Ústí nad Orlicí, do jehož okolí jezdila na letní byt. Nadále zůstávali v kontaktu i v Praze, kde v roce 1942 vznikla tato plastika. Socha měla být vytvořena během krátké doby, J. Kocian se prý dostavil na dvanáct sezení.

Stálá expozice s názvem Textilní Oustí se snaží alespoň částečně splnit přání návštěvníků - trvaleji připomenout ústeckou textilní historii. Vedle nábytku, evokujícího prostředí tkalcovské světnice, je možné spatřit tkalcovský stav, kolovrat, špuléř, vochle a trdlice, stejně jako nářadí menších rozměrů, jako je drhlen, motovidlo, snovadlo, tkalcovské člunky a paprsky.