ZABALME SE DO KOŽÍŠKU

…nabádá výstava z fondu muzea. Dvacítku modelů kabátů a šatů s kožešinami od 20. do 80. let 20. století doplňuje obdobné množství štuclů nebo čepic, nechybí ani teplý dětský fusak nebo botky či límce. Od králičiny přes kunu, lišku, či psa k hustému beránku, zdobným persiánům až k exotické opici nebo kožešinovým náhražkám. Vystavené oděvy jsou typickým ukazatelem vývoje a zpracování zimního šatníku v prezentované době.

OUSTECKÉ A TŘEBÍČSKÉ BETLÉMY

…jsou konfrontovány hned ve dvou sousedících výstavních prostorách, aby vynikla jejich příbuznost i jednotlivé odlišnosti. Čtyři impozantní celky, každý na 4-5 metrech, představují krajinu předmětných oblastí, do které byly zasazeny biblické výjevy. Všechny, včetně těch menších, které je doplňují, vzbuzují úžas nad umem prostých řemeslníků, kteří nám svá díla zanechali. Ústecká expozice pokračuje i v 2.NP.

HRAČKY ŠLECHTICKÝCH RODŮ

přivezli manželé Pecháčkovi z Rychnova nad Kněžnou. Jejich obdivuhodná sbírka je prezentována jak v dioramatu, tak ve vitrínkách. Nejstarší exponáty pocházejí z 18. století. Široké spektrum hraček, které byly přesnými (i funkčními) zmenšeninami reálných předmětů a jejich úžasná propracovanost nadchne malé i velké. Jedinečnou expozici doplňují informační panely a obrazový materiál.