Prosinec

Před 85 lety, 4. prosince 1932, zemřel hudební pedagog a skladatel Václav Felix Skop.

Václav Felix Skop (též Škop) se narodil 20. listopadu 1848 v Ústí nad Orlicí v domě čp. 92, v rodině úředníka městského úřadu. Po absolvování gymnázia v Rychnově nad Kněžnou odešel na pražskou varhanickou školu. Působil na učitelském ústavě v Petrinji v Jugoslávii a od roku 1878 v Innsbrucku.

V. F. Skop je autorem 60 hudebních vokálních skladeb. Několik jeho skladeb je uloženo ve sbírkách Městského muzea.

Přii letu z Káhiry na Maltu, 10. prosince 1942, zahynul Václav Pánek – příslušník československého zahraničního letectva.

Václav Pánek se narodil v Ústí nad Orlicí 5. října 1915. Jeho otec pracoval jako kočí u Okresního úřadu a matka byla dělnicí v Hernychově textilní továrně.

Václav se vyučil strojním zámečníkem ve strojírně Jindřicha a Františka Rösslerových v Ústí nad Orlicí, kde také do ledna 1933 jako dělník pracoval. Pro nedostatek práce byl však propuštěn. Krátkou dobu pracoval jako topič na parním válci na stavbě silnice v Dolní Dobrouči, později jako zámečník v ústecké firmě Matoušek, kde se vyráběly nedobytné pokladny.

Dne 29. prosince 1937 zemřel učitel, muzikant, organizátor kulturního života v Ústí nad Orlicí – Jan Mazánek.

Jan Mazánek se narodil 13. května 1851 v Hostovicích u Dašic. Po studiích v Pardubicích, Moravské Třebové a v Hradci Králové byl v roce 1869 přijat městskou radou v Ústí nad Orlicí za učitele městské školy s povinností obstarávat též chrámovou hudbu. Teprve v roce 1873 byl jmenován zemskou školní radou učitelem na obecné škole chlapecké, kde působil až do svého pensiování v roce 1909.