Kde nás najdete
Muzejní sbírky
Výstavy a expozice

Srpen

 

9. srpna uběhne 30 let od úmrtí MUDr. Vladimíra Černého, životopisce houslového virtuosa Jaroslava Kociana.

Vladimír Černý, narozen 17. dubna 1905 ve Vysokém Mýtě, byl přímým synovcem Jaroslava Kociana a snažil se pro budoucnost uchovat co nejvíce ze života svého strýce. Velmi se angažoval v roce 1983, kdy si Ústí nad Orlicí připomnělo sté výročí narození Mistra Jaroslava Kociana. Sepsal úsměvnou knihu "Co vím o veselém strýci Kocianovi" a životopisnou studii o Jaroslavu Kocianovi, která tvoří jednu z částí publikace "Hudební tradice Ústí nad Orlicí a Jaroslav Kocian".

 

Dne 22. srpna 1762 se narodil v Ústí nad Orlicí český vlastenec a lékař František Xaver Koráb.

† 15. října 1843 Litomyšl 

František se narodil v Podhorském mlýně manželům Antonínu a Dorotě Korábovým 22. srpna 1762. Vystudoval medicínu na pražské univerzitě. Promoval 26. června 1789. Po skončení studií hledal uplatnění ve svém rodném městě. Podal si žádost o místo městského lékaře. Obec však na ustanovení městského lékaře neměla peníze a jeho žádost zamítla. Dva roky tedy ve městě provozoval soukromou praxi, která mu však neposkytla dostatečné živobytí. Ústí nad Orlicí bylo v té době malým městem, které bylo zvyklé jen na lazebníka a na kořenářky. Ve městě v té době nebyla ani lékárna.

 

 

Před 105 lety, 28. srpna 1912, se narodil příslušník československé armády a člen domácího protifašistického odboje, četař František Zbořil.

František Zbořil se narodil v Drnovicích, v okrese Vyškov na Moravě. Po rozpuštění Československé armády v roce 1939 přijal František místo školníka na dnešní Střední škole uměleckoprůmyslové škole (dříve textilní) v Ústí nad Orlicí. Škola tehdy poskytla zaměstnání několika bývalým vojákům z povolání. Společně s ním nastoupil do školy i štábní kapitán Bohumil Pánek a četař Jan Vojta.

| © 2007-2016 Městské muzeum Ústí nad Orlicí, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz |