Kde nás najdete
Muzejní sbírky
Výstavy a expozice

Leden

* 7. března 1874 Ústí nad Orlicí

† 3. ledna 1928 Hořice v Podkrkonoší

sochař

Quido se narodil 7. března 1874 v domě čp. 388, v rodině soukeníka Romana Kociána, jako jeho šesté dítě. Vzhledem k tomu, že od mládí nedoslýchal na jedno ucho, nemohl se věnovat obchodu, jak si přál jeho otec. Na doporučení svého učitele odešel roku 1889 studovat Sochařsko-kamenickou školu v Hořicích v Podkrkonoší, kterou absolvoval v roce 1893.

Před 120 lety se narodil Ladislav Lochman – ústecký člen protinacistického odboje.

Ladislav se narodil 15. ledna 1898 v Horním Třešňovci u Lanškrouna. Dětství prožil ve svém rodišti, kde jeho otec byl domácím tkalcem a jeho matka pracovala jako dělnice v tabákové továrně v Lanškrouně. Do Ústí nad Orlicí přišel v roce 1922 a v tkalcovské škole začal navštěvovat večerní kurzy. Jako tkadlec pracoval nejdříve u firmy Jan Hernych a syn. Protože stál v popředí stávky, která zde v roce 1925 vypukla, byl propuštěn a jako "označený" těžko hledal zaměstnání. Později pracoval u firmy Antonín Brožek a u firmy Bedřich Pollak v Hylvátech.

Před 115 lety, 24. ledna 1903, se narodil v Ústí nad Orlicí spisovatel a právník František Bíbus.

Svojí prvotinu, cyklus povídek, vydal v nakladatelství Vyšehrad  roce 1943 pod názvem „Vítr a plášť“. V jejím doslovu uvedl spisovatel František Křelina: „…už podle této jeho první knihy lze bezpečně usoudit, že jí vstupuje do literatury autor, jehož jméno si třeba pamatovat.“ Další kniha s názvem „Jde za námi věrolomník“ vyšla v roce 1946. Poslední vydalo družstvo Moravské kolo spisovatelů v Brně v roce 1947 pod názvem „Za groš Kudla“. Všechny jeho knihy jsou dějově umístěny do jeho rodného města, přesto se název Ústí nad Orlicí zde vůbec nevyskytuje. Například poslední titul popisuje ústecké podměstí v době dětství Františka Bíbuse.

| © 2007-2016 Městské muzeum Ústí nad Orlicí, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz |