
Před 120 lety se narodil Ladislav Lochman – ústecký člen protinacistického odboje.
Ladislav se narodil 15. ledna 1898 v Horním Třešňovci u Lanškrouna. Dětství prožil ve svém rodišti, kde jeho otec byl domácím tkalcem a jeho matka pracovala jako dělnice v tabákové továrně v Lanškrouně. Do Ústí nad Orlicí přišel v roce 1922 a v tkalcovské škole začal navštěvovat večerní kurzy. Jako tkadlec pracoval nejdříve u firmy Jan Hernych a syn. Protože stál v popředí stávky, která zde v roce 1925 vypukla, byl propuštěn a jako "označený" těžko hledal zaměstnání. Později pracoval u firmy Antonín Brožek a u firmy Bedřich Pollak v Hylvátech.
Ladislav Lochman byl členem organizace ÚVOD (Ústřední výbor odboje domácího) a tvořil spojku mezi organizací odboje a KSČ. 25. července 1941 byl gestapem zatčen, vězněn postupně v Pardubicích, Terezíně, Drážďanech, Budišíně a Berlíně. Souzen byl společně ve skupině s ústeckými občany Josefem Kovářem a Aloisem Blaškou. 26. listopadu 1942 byl v Drážďanech odsouzen k trestu smrti, nakrátko sice dostal milost, ale 9. dubna 1943 byl popraven v Berlíně – Plötzensee.
Ladislav se věnoval také hudbě. Založil Klub citeristů, vyučoval a také zkoušel komponovat. V dopise na rozloučenou, který je uložen ve sbírkách městského muzea vzpomíná a pozdravuje mj. i své spoluhráče z řad citeristů.
Jeho jménem byla pojmenovaná jedna z ulic města Ústí nad Orlicí a jeho jméno najdeme na pamětní desce obětem druhé světové války na Památníků odboje.