Kde nás najdete
Muzejní sbírky
Výstavy a expozice
Podsbírka 24 - Betlémy

Správce sbírky: Ing. Václav Procházka

Muzeum dokumentuje tvorbu, výskyt a stavbu ústeckých malovaných betlémů a podporuje jejich popularizaci, záchranu a udržení v regionu. Jedná se o figury malované na papír hlinkou, později uměleckou temperou. Fond obsahuje ze 2/3 * tvorbu již rozeznaných malířů, 1/3 tvoří zatím neurčená tvorba.

Většina figur není signována, průběžně však probíhá badatelská práce spočívající v porovnávání nových součástí s již rozeznanými či signovanými předměty. V poslední době takto byli určeni dva autoři. Přírůstky byly získány z více jak 100 zdrojů a počet jednotlivých součástí se blíží ke 12 tisícům. Kromě malovaných papírových betlémů sbírka obsahuje i dřevěné součásti, které se v oblasti vyskytovaly a rovněž starší i novější betlémy tištěné. Každoročně jsou betlémy z tohoto fondu prezentovány jak v muzeu samotném, tak po celé republice či v zahraničí.

*Antl; Borovička; Burkoň; Vojtěch Domlátil; Norbert, Ignác a Josef Fišerovi; Jan Gruber; Jaroslav Herain; Vojtěch Hernych; Josef Isterman; Václav Jansa; Antonín Kellner; Jiří a František Knapovští; Vladislav Látal; Stanislav Ottmar; J. Pirkl; Josef Procházka; Damian Rybka; František a Josef Springerovi; František Špaček; Leopold, František a Václav Štanclovi; Jarolím Štantejský; Jan a Václav Täuberovi; Václav a Vojtěch Víškovi; Otto Vrbický; Jindřich Zdobnický

podsbirka 24 remesla 2

| © 2007-2016 Městské muzeum Ústí nad Orlicí, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz |