•  sobota 12. května a 16. června 10:00 - 17:00 hodin

Sochařské dílny

Na sochařských dílnách si budete moci ztvárnit drobné kamenné dílo pod vedením zkušené lektorky Petry Zeidlerové. Materiál i pomůcky budou k dispozici. Prosíme zájemce se předem přihlásit na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na tel.: 464 649 555; mobil: 777 687 279. Přijďte v pracovním oblečení. Za celodenní akci vybíráme vstupné 30,- Kč.

• středa 16. května od 17:00 hod.

Druhý pivní večer

Druhý pivní večer zahájíme přednáškou Ing. Martina Vonky o historických průmyslových komínech. Za doprovodu akordeonu ochutnáme dobré pivo. Vstupné 30,- Kč.

• středa 23. května od 18:00 hodin v čítárně Městské knihovny v Ústí nad Orlicí

Kurz lidové architektury IV.

Poslední díl připravený ve spolupráci s Městskou knihovnou věnujeme nevýrobním technickým objektům. Příkladem vybíráme mosty, propustky, studny, mechanická čerpadla, hasičské zbrojnice, haltýře či žentoury.

• čtvrtek 24. května od 17:00 - 22:00 hodin

Muzejní noc ve stylu secese

První ústecká muzejní noc nemůže být věnována ničemu jinému než secesi. Architektonickými zajímavostmi nastíníme unikátnost Hernychovy vily a na zahradě nabídneme dětem i dospělým soutěže o drobné ceny, ale i hříčky pro radost (puzzle s historickými motivy, deskové hry nebo křížovky). Zájemci si pořídí snímek svých dětí v secesním oblečení, vyrobí mozaiku se secesními motivy nebo ozdobí slaměný klobouk.

• sobota 26. května 9.30 - 16.30 hodin

Strojní oustecká sobota

Festival historické techniky představí v chodu motorové a elektrické lokomobily, tzv. stabiláky. Přes ploché řemeny rozpohybují např. mlátičku, šrotovníky, pilu i pozoruhodnou loupačku na kukuřici. Dětem budou k dispozici hry i soutěže o drobné ceny. „Dětskou sekci“ podpoří Národní technické muzeum, které ve svém stánku nabídne další zajímavý program.

Z programu vybíráme:

• od 9:35 hod. - Představení motorových lokomobil
  • od 10:30 hod. - Věnováno dětem! aneb Ukázky modelů parních strojů a vakuového motoru
  • od 11:15 hod. - To nejlepší! – zajímavosti vystavených lokomobil
  • od 12:30 hod. - Představení elektrických lokomobil
  • od 15:15 hod. - Nejen pro děti… aneb I dospělí si hrají

• středa 30. května od 17:00 hodin

Muzejní kafe - textil v Ústí nad Orlicí kdysi i dnes

Akci zahájíme přednáškou o tradičním českém tkalcovství, ukážeme vám výběr tkanin z produkce závodu Perla a na závěr nabídneme módní přehlídku modelů Dany Kozákové. Vstupné 30,- Kč.