Kde nás najdete
Muzejní sbírky
Výstavy a expozice

Nabídka publikací

Objednávky prosím zasílejte na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Vydáno: 2020
Cena: 30 Kč

Pexeso s větrnými mlýny obsahující kontakty na všechny přístupné objekty v pexesu.

Betlémy v Ústí nad Orlicí

Stran: 6
Vydáno: 1991
Cena: 12 Kč

Soubor 6 pohledů ústeckého tříkrálového betlému od J. Štantejského (1832–1899), s přebalem a komentářem v češtině, angličtině a němčině.

Co roztáčel vítr

Historie a současnost větrných mlýnů, mlýnků a čerpadel
Autor: Jan Doubek, Břetislav Koč, Radim Urbánek
Stran: 340
Vydáno: 2020
Cena: 365,- Kč

Bohuš Heran

Vydal: Helena Matyášová
Stran: 95
Vydáno: 2011
Cena: 140 Kč

Violoncellista, pedagog, člověk.
Knihu vydalo Městské muzeum v Ústí nad Orlicí u příležitosti 105. výročí narození ústeckého rodáka Bohuše Herana (1907–1968). Na jaře 2012 se uskutečnila stejnojmenná výstava.
Biografie vznikla přepracováním diplomové práce MgA. Heleny Matyášové, obhájené na hudební fakultě AMU v Praze v červnu 2011.

Stran: 23
Vydáno: 2016
Cena: 30,- Kč

 

V šestém díle Ousteckých střípků se seznámíme s technikou a postupy restaurátorských prací například při obnově svatebních šatů z 19. století či při restaurování betlémů, které proběhlo díky dotaci Pardubického kraje. Nechybí neobyčejné příběhy ústeckých rodáků. Tentokrát se zaměříme na Jiříka Štyrsu (1490 - 1536), významnou osobnost českobratrského knihtisku, a na Karla Kindla (1906 - 1981), úžasného malíře, milujícího přírodu a turistiku, který působil mimo jiné jako výtvarník propagace v n. p. Perla Ústí nad Orlicí, jevištní mistr či herec v divadelním spolku Vicena. Čtyři generace obuvníků Čermáků Vás provedou celým 20. stoletím a přiblíží Vám život živnostníka, žijícího v Ústí nad Orlicí. Článek Panna Marie Oustecká vypráví o události, díky níž se tato postava stala ústeckým symbolem ochrany a pomoci.

Dobrá hospodyňka M. D. Rettigová

Vydal: Jana Candráková
Stran: 18
Vydáno: 2005
Cena: 30 Kč

Doprovodná publikace nejen pro milovníky dobrého jídla, vydaná ke stejnojmenné výstavě. Práce obsahuje informace o rodině Magdaleny D. Rettigové, o jejích společenských aktivitách a tvorbě na vlnách národního obrození v 1. polovině 19. století. Není samozřejmě opomenut pobyt Rettigové v Ústí nad Orlicí (1818–1824). V druhé části knížky je pár receptů a výběr z díla manželů Rettigových z období ústeckého pobytu.

Stran: 23
Vydáno: 2015
Cena: 30,- Kč

 

Pátý díl Ousteckých střípků Vám přináší několik neobyčejných lidských osudů: příběh ústeckého rodáka Antonína Pirkla, malého muže s velkým odhodláním, který si i přes svůj trpasličí vzrůst dokázal získat celou Evropu. Příběh Marie Rollerové, rozené Kociánové, ženy, která dala přednost rodině před svojí kariérou. I přesto obohatila místní literaturu o povídky a další vyprávění. Či jedinečný životopis ústeckého fotografa Františka Slezáka, který si svou houževnatostí dokázal v Ústí nad Orlicí vybudovat vlastní fotografický ateliér. V článku Krojované dívky v Ústí nad Orlicí se mimo jiné dozvíte, co je to svéráz, kordulka, a jak probíhalo vítání dr. Edvarda Beneše v Ústí nad Orlicí.

 

 Hernychova vila

Od soukromé rezidence po veřejný prostor
Autor: Jitka Melšová – Martin Zahálka
Stran: 28
Vydáno: 2009
Cena: 30 Kč

Publikace přináší informace z nejen z historie vlastní vily, ale i rodu, který nechal tento architektonický skvost postavit. Čtenář má možnost se seznámit s historií ústecké větve známého textilního rodu, a to od prvního do Ústí nad Orlicí přišlého Jana Hernicha (v roce 1756) až po poslední členy této větve Richarda a Emila (oba † 1968).

200 let trvání Cecilské hudební jednoty v Ústí nad Orlicí

Vydal: Kolektiv autorů
Stran: 70
Vydáno: 2003
Cena: 50 Kč

Sborník z konference „Měšťanská kultura a hudební tradice v Ústí nad Orlicí". Konference se konala 20. 11. 2003 pod záštitou University Pardubice – Fakulty humanitních studií, Města Ústí nad Orlicí a Rieter CZ a.s.

Cecilská hudební jednota připravovala a stále připravuje městu Ústí nad Orlicí a jeho obyvatelům hluboké hudební zážitky. Zároveň zprostředkovávala informace o hudbymilovném městě daleko za hranicemi regionu. Tato tradice poskytla příležitost Městskému muzeu v Ústí nad Orlicí, Regionálnímu muzeu ve Vysokém Mýtě a současné Cecilské hudební jednotě k tomu, aby tyto instituce mohly formou výstavy zpřístupnit návštěvníkům hmatatelné informace z její historie a současnosti.

Jan Křtitel Kunstovný a jeho Ústí

Stran: 44
Vydáno: 2014
Cena: 40 Kč

Katalog vznikl k výstavě při příležitosti 160. výročí narození Jana Křtitele Kunstovného. Obsahuje informace k jeho životu v Ústí i 32 barevných reprodukcí vybraných z jeho díla, které je součástí sbírek Městského muzea v Ústí nad Orlicí. Kunstovného jedinečné dílo v sobě zachovalo podobu často již neexitujících částí města Ústí nad Orlicí přelomu 19. a 20. století.

Katalog vznikl za podpory ministerstva kultury.

| © 2007-2016 Městské muzeum Ústí nad Orlicí, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz |