Kde nás najdete
Muzejní sbírky
Výstavy a expozice

Výstavy a expozice

A budeme se brát (2. 2. - 26. 3. 2023)

Prohlédnete si nejen svatební šaty od konce 19. do konce 20. století,

ale můžete si připomenout i pověry a zvyky, které se dodnes udržují.

Gloria Musica (2. 2. - 4. 6. 2023)

Výstavou si připomínáme 140. výročí narození světového houslového virtuosa Jaroslava Kociana.

Jan Křtitel Kunstovný - Moje Oustí (2. 2. - 4. 6. 2023) 

Výstava kreseb a obrazů starého Ústí.

 

Pestrobarevný život Bohuslava Langa aneb První porevoluční starosta

(1. 12. - 22. 1. 2023)

Od dětských krůčků přes skautské, sportovní a studentské mládí do starostenského křesla.

 

 

ANEB OD CIBULKY K HERAINOVI S ANDRESEM 

Jan Cibulka, švec bydlící ještě v 60. letech 20. století v dnes již zbouraném domku čp. 182, měl částečně pohyblivý papírový betlém s dřevěným městem, který byl poháněn obuvnickým šicím strojem. Jeho součástky jsou již dávno rozprášeny v jiných orlickoústeckých cešcích a o tom, že byly kdysi v jeho majetku, svědčí dnes pouze signatury AS na reversu figur. Jeho betlém tvořila směsice autorů včetně majitele samotného. Protože už nebylo možné celek v současnosti komplementovat, vznikl  v r. 2011 nápad zkusit vytvořit jeho repliku. Nicméně k dispozici byla pouhopouhá  jedna jediná černobílá a hůře čitelná fotografie.

Myslíte, že v muzeu je vše určeno pouze ke koukání? Z omylu Vás vyvede naše stálá textilní dílna, kde se můžete rukodělně realizovat dle vlastních představ. Otevřeli jsme ji především pro zlepšení povědomí o práci řemeslných, tedy domácích tkalců, kteří jsou s naším městem neodmyslitelně spojeni.

Tato expozice se snaží alespoň částečně splnit přání návštěvníků - trvaleji připomenout ústeckou textilní historii. V naší tkalcovské světnici lze spatřit tkalcovský stav, kolovrat, špuléř, vochle a trdlice, stejně jako nářadí menších rozměrů, jako je drhlen, motovidlo, snovadlo, tkalcovské člunky a paprsky.

Mimořádný fenomén orlickoústeckých malovaných betlémů představuje malá expozice, která zahrnuje vedle skutečně velkého - s šířkou 5,9 m - betlému vánočního také betlém tříkrálový a dva v Čechách velmi neobvyklé betlémy, tedy hromniční a postní zvaný též velikonoční.

Jídelna se stala nově součástí trvalé expozice zdejšího muzea a pochází z počátku 20. století z domácnosti Jaroslava Frimla (1930-2003), orlickoústeckého rodáka, houslisty a soukromého žáka Mistra Jaroslava Kociana. Nábytek v secesním stylu s neoempírovými prvky je ze dřeva – masív v kombinaci s dýhovým dřevem a se šelakovou politurou mahagonové barvy.

Planičkův interiérový orloj

18. 10. 2012 do 18. 10. 2020

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg. Více než samotný hodinový stroj Vás zaujme životní osud autora. Planička byl vyučeným krejčím ze Slatinek u Prostějova, jenž 10. 5. 1908 přistihl manželku při nevěře a v amoku ji zabil. Původní trest smrti mu byl pozměněn na 20 let vězení. Odseděl si polovinu trestu na Borech v Plzni, avšak v únoru 1918 byl omilostněn.

| © 2007-2016 Městské muzeum Ústí nad Orlicí, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz |