Kde nás najdete
Muzejní sbírky
Výstavy a expozice

Výstavy a expozice

Koloniál pana Bajzy aneb Historie obchodu a obchodování (4. 4. 2019–9. 6. 2019)

Putovní výstava o historii obchodu a obchodování, kterou zapůjčilo Moravské zemské muzeum v Brně přibližuje svět obchodníků v dobách I. republiky. V prostorách Hernychovy vily máte možnost navštívit obchody postav známých z knihy a seriálu Bylo nás pět. Svoji živnost si v muzeu otevřel pan Bajza, kterého najdete za pultem koloniálu, dále cukrář Svoboda, obchodník s textilem Alois Vařeka a řezník Štverák. Výstava je pro Vás přichystaná do 9. června. Navštivte nás!

TIBET (7. 3. 2019–9. 6. 2019)

V Hernychově vile probíhá výstava TIBET. Až do 9. června se můžete seznámit s životem dnešních Tibeťanů i s minulostí tohoto národa. Výstava vznikla ve spolupráci s neziskovou organizací Most pro Tibet a mimo jiné připomíná výročí 60 let od Tibetského národního povstání. V rámci výstavy proběhne 10. dubna akce s názvem Den pro Tibet. Během této akce si návštěvníci pochutnají na tradičním tibetském jídle, vyrobí si mandalu z písku nebo modlitební praporek. Zájemci si vyzkouší hru na tibetské mísy a vše doprovodí odborný výklad kurátorky výstavy. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Antické tragédie na prknech ousteckého divadla (1. 2. 2019–31. 8. 2019)
 
Minivýstava představuje nejen jednu z nejznámějších řeckých tragédií Oidipa krále, ale spolu s ní i Vrchlického trojdílné melodrama Hippodamie. Obě hry nastudoval ústecký divadelní spolek Vicena.
 

Mimořádný fenomén orlickoústeckých malovaných betlémů představuje malá expozice, která zahrnuje vedle skutečně velkého - s šířkou 5,9 m - betlému vánočního také betlém tříkrálový a dva v Čechách velmi neobvyklé betlémy, tedy hromniční a postní zvaný též velikonoční.

Jídelna se stala nově součástí trvalé expozice zdejšího muzea a pochází z počátku 20. století z domácnosti Jaroslava Frimla (1930-2003), orlickoústeckého rodáka, houslisty a soukromého žáka Mistra Jaroslava Kociana. Nábytek v secesním stylu s neoempírovými prvky je ze dřeva – masív v kombinaci s dýhovým dřevem a se šelakovou politurou mahagonové barvy.

ANEB OD CIBULKY K HERAINOVI S ANDRESEM 

Augustin Cibulka, švec bydlící ještě v 60. letech 20. století v dnes již zbouraném domku čp. 182, měl částečně pohyblivý papírový betlém s dřevěným městem, který byl poháněn obuvnickým šicím strojem. Jeho součástky jsou již dávno rozprášeny v jiných orlickoústeckých cešcích a o tom, že byly kdysi v jeho majetku, svědčí dnes pouze signatury AS na reversu figur. Jeho betlém tvořila směsice autorů včetně majitele samotného. Protože už nebylo možné celek v současnosti komplementovat, vznikl  v r. 2011 nápad zkusit vytvořit jeho repliku. Nicméně k dispozici byla pouhopouhá  jedna jediná černobílá a hůře čitelná fotografie.

Stálá expozice s názvem Textilní Oustí se snaží alespoň částečně splnit přání návštěvníků - trvaleji připomenout ústeckou textilní historii. Vedle nábytku, evokujícího prostředí tkalcovské světnice, je možné spatřit tkalcovský stav, kolovrat, špuléř, vochle a trdlice, stejně jako nářadí menších rozměrů, jako je drhlen, motovidlo, snovadlo, tkalcovské člunky a paprsky.

Planičkův interiérový orloj

18. 10. 2012 do 18. 10. 2020

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg. Více než samotný hodinový stroj Vás zaujme životní osud autora. Planička byl vyučeným krejčím ze Slatinek u Prostějova, jenž 10. 5. 1908 přistihl manželku při nevěře a v amoku ji zabil. Původní trest smrti mu byl pozměněn na 20 let vězení. Odseděl si polovinu trestu na Borech v Plzni, avšak v únoru 1918 byl omilostněn.

Toto secesní harmonium dostalo muzeum darem již před několika lety. Bylo však zcela nefunkční a značně poškozené. O jeho renovaci a restaurování se zasloužili všichni návštěvníci zdejšího muzea, kteří v posledních letech přispívali do naší cechovní truhlice svými dobrovolnými finančními příspěvky.

Krbové ostění ve stylu Art Deco

Krbové ostění ve stylu Art Deco s historizujícími kovovými prvky pochází z původního interiérového vybavení Hernychovy vily (zhotoveno v 1. čtvrtině 20. století). Dřevěné ostění mělo napodobovat krb v místnosti a zároveň zakrývat otopné těleso ústředního topení. Ve vile se podle dohledaných informací měl nacházet pravý krb, ale toto ostění vzhledem k použitému materiálu, konstrukci a celkové podobě bylo pravděpodobně umístěno v horním patře vily, v některé ze soukromých místností majitele (ložnice, pracovna, salon).

| © 2007-2016 Městské muzeum Ústí nad Orlicí, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz |