Kde nás najdete
Muzejní sbírky
Výstavy a expozice
Planičkův interiérový orloj

18. 10. 2012 do 18. 10. 2020

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg. Více než samotný hodinový stroj Vás zaujme životní osud autora. Planička byl vyučeným krejčím ze Slatinek u Prostějova, jenž 10. 5. 1908 přistihl manželku při nevěře a v amoku ji zabil. Původní trest smrti mu byl pozměněn na 20 let vězení. Odseděl si polovinu trestu na Borech v Plzni, avšak v únoru 1918 byl omilostněn.

Na Borech se mohl konečně věnovat své lásce ke strojnictví, proto studoval odbornou literaturu (mechaniku, strojírenství, astronomii a hodinářství) a sestrojil v cele svůj první orloj z lepenky, cívek od nití, kousků látky, jehel apod. Právě tato záliba mu pomohla na svobodu - vězeňská správa ho považovala za blázna, proto byl raději propuštěn(oficiálně za dobré chování).

Na svobodě sestrojil svůj druhý orloj - viz v našem městském muzeu, se kterým jezdil po republice. Z výtěžku vstupného hodlal sestrojit další a dokonalejší orloj, proto založil s kralupským lékárníkem Jaroslavem Pacovským, který mu poskytl finanční krytí podniku, firmu na výrobu interérových orlojů. Malosériová výroba byla zahájena v roce 1921, ale roku 1922 již byla zastavena s velkým prodělkem, což mohlo být i důvodem sebevraždy lékárníka Pacovského. Hodiny totiž vykazovaly jisté mechanické poruchy.

Jak se hodiny do Ústí nad Orlicí dostaly, je velikou záhadou. Dlouhou dobu byl orloj nezvěstný, podle štítku na rámu patřil kdysi Anně Hornové, jejíž totožnost ani bydliště neznáme.

2012 10 18 orloj

| © 2007-2016 Městské muzeum Ústí nad Orlicí, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz |