Kde nás najdete
Muzejní sbírky
Výstavy a expozice

Výstavy

  • Cyklus secese – bydlení 14.6. – 16.9. 2018

První díl z připravovaného každoročního cyklu výstav věnovaných secesi nás zavede do interiéru konce 19. a počátku 20. století. Nábytek, věci denní potřeby, hračky, keramika, sklo, to vše bude zasazeno do dioramat, která navodí pocit, jako by ho jeho obyvatelé právě opustili. Nezapomeneme ani na děti – vyzkouší si repliky secesních šatů, sestaví mozaiku nebo vyplní zábavné pracovní listy.

 

  • Ztracené Oustí 14.6. – 16.9. 2018

Fotografická, panelová výstava připomene části a zákoutí města Ústí nad Orlicí dvacátého století v porovnání s nynější podobou. Historické fotografie pochází ze sbírky Městského muzea v Ústí nad Orlicí a ze sbírky Vladimíra Langra. Předsedkyně fotoklubu OKO Eva Kovářová doprovodí soubor snímky z dnešní doby. Výstavu doplní množství staré fotografické techniky od soukromých sběratelů.

 

 

  • České povětrníky 14.6. – 16.9. 2018

Větrné mlýny nepatří jen do pohádek či beletrie. Jejich podobu, zvláštnosti, strojní vybavení, anebo postavení větrných mlynářů. Možná vás překvapí, kolik větrných mlýnů se dochovalo, anebo že ve Slezsku existují malé mlýnky s větrnou turbínou. 

 

 

ANEB OD CIBULKY K HERAINOVI S ANDRESEM 

Augustin Cibulka, švec bydlící ještě v 60. letech 20. století a dnes již zbouraném domku čp. 182, měl částečně pohyblivý papírový betlém s dřevěným městem, který byl poháněn obuvnickým šicím strojem. Jeho součástí jsou již dávno rozprášeny v jiných orlickoústeckých cešcích a o tom, že byly kdysi v jeho majetku, svědčí dnes pouze signatury AS na reversu figur. Jeho betlém tvořila směsice autorů a včetně majitele samotného. Protože už nebylo možné celek v současnosti komplementovat, vznikl  v r. 2011 nápad zkusit vytvořit jeho repliku. Nicméně k dispozici byla pouhopouhá  jedna jediná černobílá a hůře čitelná fotografie.

Jídelna se stala nově součástí trvalé expozice zdejšího muzea a pochází z počátku 20. století z domácnosti Jaroslava Frimla (1930-2003), orlickoústeckého rodáka, houslisty a soukromého žáka Mistra Jaroslava Kociana. Nábytek v secesním stylu s neoempírovými prvky je ze dřeva – masív v kombinaci s dýhovým dřevem a se šelakovou politurou mahagonové barvy.

Stálá expozice s názvem Textilní Oustí se snaží alespoň částečně splnit přání návštěvníků - trvaleji připomenout ústeckou textilní historii. Vedle nábytku, evokujícího prostředí tkalcovské světnice, je možné spatřit tkalcovský stav, kolovrat, špuléř, vochle a trdlice, stejně jako nářadí menších rozměrů, jako je drhlen, motovidlo, snovadlo, tkalcovské člunky a paprsky.

Planičkův interiérový orloj

18. 10. 2012 do 18. 10. 2020

Restaurovaný ak. soch Petrem Skálou. Orloj zhotovil František Planička v letech 1918-19, v následujícím roce s ním jezdil na výstavy po republice. Jedná se o interiérový - skříňový astronomický orloj o rozměrech 1,63 x 2,4 x 0,53 m. Váha cca 330 kg. Více než samotný hodinový stroj Vás zaujme životní osud autora. Planička byl vyučeným krejčím ze Slatinek u Prostějova, jenž 10. 5. 1908 přistihl manželku při nevěře a v amoku ji zabil. Původní trest smrti mu byl pozměněn na 20 let vězení. Odseděl si polovinu trestu na Borech v Plzni, avšak v únoru 1918 byl omilostněn.

Toto secesní harmonium dostalo muzeum darem již před několika lety. Bylo však zcela nefunkční a značně poškozené. O jeho renovaci a restaurování se zasloužili všichni návštěvníci zdejšího muzea, kteří v posledních letech přispívali do naší cechovní truhlice svými dobrovolnými finančními příspěvky.

Krbové ostění ve stylu Art Deco

Krbové ostění ve stylu Art Deco s historizujícími kovovými prvky pochází z původního interiérového vybavení Hernychovy vily (zhotoveno v 1. čtvrtině 20. století). Dřevěné ostění mělo napodobovat krb v místnosti a zároveň zakrývat otopné těleso ústředního topení. Ve vile se podle dohledaných informací měl nacházet pravý krb, ale toto ostění vzhledem k použitému materiálu, konstrukci a celkové podobě bylo pravděpodobně umístěno v horním patře vily, v některé ze soukromých místností majitele (ložnice, pracovna, salon).

| © 2007-2016 Městské muzeum Ústí nad Orlicí, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz |