Mimořádný fenomén orlickoústeckých malovaných betlémů představuje malá expozice, která zahrnuje vedle skutečně velkého - s šířkou 5,9 m - betlému vánočního také betlém tříkrálový a dva v Čechách velmi neobvyklé betlémy, tedy hromniční a postní zvaný též velikonoční.

Ve vánočním betlému můžeme obdivovat jak kouzelnou vesnickou lidovou architekturu, tak i objekty z "města". Nechybí ani několik vodních mlýnů, pila, rumpálová studna, ale třeba i kamenná kašna. Zapomínat nesmíme na několik stovek postav, které představují prosté vesničany - zemědělce, ale i mnoho řemeslníků. V tříkrálovém betlému zaujmou vedle "tří mudrců" hlavně cizokrajná zvířata, mezi kterými vidíme například slona, velblouda nebo žirafu. V postním betlému najdeme kromě Jidáše s měšcem například řadu vojáků.

Expozice je veřejnosti otevřena každý rok od začátku adventu do Hromnic. Mimo toto období je možné vážným zájemcům expozici zpřístupnit, ale pouze na vyžádání.